Lauantaina 5.5. Olarin koulun ruokalassa pelattiin Espoon ja Kauniaisten koululaisten shakkikilpailu 15 min + 5 sek inkrementin ajoilla. Kisassa oli yhteensä 75 pelaajaa, nuorimmat olivat eskari-ikäisiä ja vanhimmat lukiolaisia. Ikäsarjoja oli viisi, eskarit, 1-2 luokat, 3-4 luokat, 5-6 luokat sekä yläkoulujen ja lukion yhteissarja.

Seuraavassa kisan mitalistit:
Eskarisarjassa viisi pelaajaa
Vasta syksyllä 2018 eskari-ikäinen Leevi Surakka voitti eskarisarjan kultaa, toiseksi tuli Mikael Rantsi ja kolmanneksi tuli jaetusti Rosabel Rouvari sekä Aryan Sarpal.
1-2 luokkien mitalistit
1-2 luokkien sarjan voitti Rafael Rouvari, toiseksi tuli Rasmus Rissanen ja kolmanneksi vasta 1-luokkalainen Ilona Poltavskaya.

3-4 luokkien sarjan mitalistit
3-4 lk sarjan voitti Joel Tasa, hopean nappasi Atte Irjala ja kolmanneksi tuli Iraj Laturkar.

5-6 luokkien mitalistit
Tässä ikäsarjassa tuli Kauniaisten Mäntymäen koulun ja Mankkaanpuron koulun kaksintaistelu! Voiton vei Mäntymäen koulun Justus Lehtinen, toiseksi Mankkaanpuron koulun Tapio Seitsonen, kolmanneksi Arttu Irjala Mäntymäen koulusta ja neljänneksi Topi Hero Mankkaanpuron koulusta.

Yläkoulujen ja lukion mitalistit
Kotkenttäedusta hyötynyt Patrik Aalto Olarin yläasteelta voitti selvästi yläkoulujen ja lukion mestaruuden, Sandro Karhula läheisestä EIS koulusta tuli toiseksi ja Kirkkojärven koulun Lyal Al Hamoud tuli kolmanneksi.

Kaikkien sarjojen tuloksiin pääsee tutustumaan eskarisarjan tuloksista.