Viidenneltä kierrokselta tuli 4 pistettä yhdeksästä mahdollisesta. A-sarjassa Olli voitti Suomen keskinäisessä välienselvittelyssä mustilla Eetun. B-sarjassa Anton jatkoi voittoputkeaan voittamalla helposti Färsaarten pelaajan. Sen lisäksi Jami Valpas voitti helposti myös Färsaarten edustajan. Sen lisäksi Aku ja Niklas taistelivat tasapelin peleistään.

5. kierros

Pitkä Sauli Tiitan selostus 5. kierrokselta löytyy linkin 5. kierros YouTubessa kautta.

D-ikäsarjan tilanne 5. kieroksen jälkeen
E-sarjan tilanne 5. kierroksen jälkeen

Akulla, Niklaksella ja Eelillä on hyvät mahtollisuudet mitaleille mikäli viimeinen peli onnistuu. Hienoa, tsemppiä viimeiselle kierrokselle!

Nyt sunnuntaina klo 18.00 Suomen aikaa jatkuvat pelit. Suomalaisten parit:
6. kierroksen peliparit

Siirtoja voi seurata 5 minuutin viiveellä livelinkit kautta.