Espoon Opinmäen koululla pelattiin koulujoukkueiden vuoden 2018 mestaruudet huhtikuun 14.-15. viikonloppuna. Kisaan osallistui 1-3 lk sarjassa kivasti 14 neljän hengen joukkuetta, 4-6 lk sarjassa joukkueita oli kahdeksan, yläkoulujen sarjassa neljä ja jatkokoulujen sarjassa myös neljä.
Kultaa voittivat eri sarjoissa seuraavat joukkueet:
1-3 lk sarjan voitti Vuoniityn koulu Helsingistä
Helsinkiläisen Vuoniityn koulun 1-3 lk sarjan kultajoukkueessa pelasivat Aku Salonen 4/5, Nikolai Kremenenko 5/5, Jemina Pitkänen 5/5! ja Oliver Asikainen 5/5!. Hopean voitti EIS ja pronssin nappasi Kuitinmäen koulu.
4-6 lk sarjan voitti Mankkaanpuron koulun joukkue Espoosta
Tasaisen 4-6 sarjan voitti Mankkaanpuron koulu Espoosta. Joukkueessa pelasivat Tapio Seitsonen 3½/5, Topi Hero 4/5, Leevi Virtanen 2/2!, Vladimir Osmekhin 2½/4 ja vasta 2-luokkalainen Rafael Rouvari 3½/4. Hopeaa voitti EIS Espoosta ja pronssin nappasi Mäntymäen koulu Kauniaisista.
Yläkoulujen sarjan voitti Juhannuskylän koulu Tampereelta
Tampereen Juhannuskylän koulu voitti yläkoulujen sarjan joukkueella Matias Pajarre 2/6, Demetrio Corbanese 5½/6, Leevi Luukkonen 6/6! ja Heikki Takala 4½/6. Hopean sai Espoon Olarin yläkoulu ja pronssin The English School Helsingistä.
Jatkokoulujen mestaruuden voitti Päivölä
Valkeakoskella oleva Päivölän lukio voitti ylivoimaiseen tyyliin jatkokoulujen sarjan. Joukkueessa pelasi Valo Hallman 5/6, Jaakko Takala 5/6, Elias Lehtinen 5/6 ja Veikko Laitamäki 5/6. Hopean nappasi The English School jättäen Olarin lukion kolmanneksi.
Kilpailujen tulokset: 1-3 lk, 4-6 lk, yläkoulut ja jatkokoulut. Kiitoksia kaikille kisaan osallistujille sekä pelaajien huoltajille!