Luukas Tiitta aloittanut hyvin Tsekeissä
Tsekin shakin EU kisoissa pelaava Luukas Tiitta on kolmen kierroksen jälkeen yllättäen oman U8-ikäsarjansa kärkipaikoilla kun hänellä on 2½/3 pistettä. Luukas ei pelannut ollenkaan ensimmäisessä pelissään koska hän oli parittoman osallistujamäärän takia vapaakierroksella. Toisen pelin hän voitti onnekkaastikin ja tänään pelatussa kolmannessa pelissä Luukas pelasi hyvin avauksen ja keskipelin alun ja oli lähellä voittaa kauniisti slovakialaisen vastustajansa. Kun tarkimmat siirrot jäivät löytymättä niin vastustaja sai voittoa lupaavaa etua. Sitten Luukas yllättäen ehdotti tasapeliä ja yllättäen vastustaja suostui siihen! Peliin voi shakkia osaava tutustua klikkaamalla pdf-linkkiä.

Huomenna perjantaina Luukas jatkaa pelejään aivan kärjen tuntumassa kun hän pelaa U8 sarjan 2-pöydällä. Vastaan tulee isäntämaan Tsekin Tereza Horkova. Peli alkaa klo 16.00 Suomen aikaa.