Nuorten EM-kisajoukkue suuntasi tänä vuonna Riikaan, peräti 17 pelaajan voimin. Kisat ovat kaiken kaikkiaan todella isot, pelaajia on reilusti yli 1 000, yhteensä 46 eri maasta. Eurooppa tuntuu olevan näissä kisoissa laaja käsite, kun pelaajia on mm. Armeniasta ja Azerbaidžanista. Suomen joukkueella oli koko kisojen ajan lippu korkealla ja mainio fiilis, ainoana harmina yhden pelaajamme joutuminen sairaalaan niin, ettei hän päässyt osallistumaan koko kisaan.

Yksittäisiä onnistumia tuli paljon. Niklas Jaakkola sijoittui upeasti yhdeksänneksi 8-vuotiaiden sarjassa, Sara-Olivia Sippola pelasi komean tasurin ensimmäisellä kierroksella sarjansa ykkösrankattua vastaan ja Oliver Wartiovaara puolestaan nappasi tasapelin toisella kierroksella kivikovalta vastustajaltaan. Kivaa oli pelipäivinä ja vähintään yhtä hauskaa myös vapaapäivänä. Onnistumisten joukossa oli tietysti myös karvaita pettymyksiä, kuten shakissa aina. Joukkueessa oli mukana monta arvokisojen ensikertalaista, joten jo ison turnauksen tunnelma oli monelle uutta. Kokemusta ja osaamista kertyi kaikille runsaasti! Maajoukkueen valmentajan Kalle Kiikin analysointi-iltamat olivat suosittuja. Erinomainen reissu kaiken kaikkiaan!

Kuvagalleria

Suomalaisten tulokset

Sara-Olivia sai komean tasapelin lähes 700 elopistettä vahvempaa Machteld van Foreestia vastaan. Upea suoritus!

Oliver Wartiovaara pelasi toisella kierroksella vuoristoratapelin Rudik Makarjania vastaan:

Kisan täydelliset tulokset

Kisan kotisivut