Sarabella voitti T16 PM-hopeaa
Islannin Borgarnesissa huhtikuun lopulla pelatuissa tyttöjen pohjoismaisissa mestaruuskisoissa Suomelle tuli yksi mitali 16-vuotiaiden sarjassa kun Sarabella Norlamo otti hienosti hopeaa! Sarabella jopa voitti kisan voittajan Nansy Davidsdottirin mutta toisia pelaajia vastaan pisteitä tuli menetettyä sen verran että vertailulla tuli toinen sija 3½/5 pisteellä. Viime vuonna Sarabella oli vastaavassa kisassa Tukholmassa neljäs. Hienoa Sarabella!
Suomen joukkueen tulokset 2018 tyttöjen PM-kisasta
Yli 50% tuloksen sai myös T12 sarjassa Elisabet Hollmérus saaden 3/5 pistettä tulleen sijalle kahdeksan 16-pelaajan sarjassaan. Hyvä Elisabet!
Vaikka Borgarnes oli pienehkö paikka niin kivasti pelien välissä (mikäli pelaajalle jäi aikaa) oli mahdollisuus käydä läheisessä uimahallissa uimassa lämpimissä altaissa taivasalla sekä paikallisessa museossa, jossa pääsee tutustumaan Islannin historiaan.
Mukavaa oli ja ensi vuonna kun kisat pidetään Tanskassa niin sinne on tarkoitus Suomen joukkueen taas lähteä mukaan!