EU kisojen suomalaiset pelaajat
Nuoret vasemmalta oikealle: Lotta Tiitta U10, Aurora Lappi U12, Luukas Tiitta U8 ja Arttu Irjala U14.
Shakin EU kilpailut neljässä ikäsarjassa U8, U10, U12 ja U14 on pelattu. Lotta ja Aurora jäivät niukasti mitalien ulkopuolelle, Lotta ½ pisteellä (4½/9) ja Aurora pisteellä (3/9). Luukas Tiitta (4½/9) saavutti kisasta kansainvälisen vahvuusluvun ja Arttu Irjala (½/9) pelasi ensimmäisen henkilökohtaisen turnauksen ulkomailla ja sai runsaasti kokemusta. Artulla oli taistelumieltä loppuun saakka ja viimeisessä tappiopelissä oli hyvät mahdollisuudet voittoon ja hän torjui vastustajan tasapeliehdotuksenkin!

Kisan suomalaisten pelejä voi käydä katsomassa sivuilta: suomalaisten pelit EU kisassa

Ensi maanantaina 20.8. jatkuu suomalaisten nuorten pelien jännittäminen kun peräti 17 suomalaista aloittaa pelit nuorten Euroopan mestaruuskilpailuissa Riikassa Latviassa. Webbisivut kisaan: Euroopan mestaruuskilpailut