Shakki koulaisten ap-/ip-toiminnassa

Shakki soveltuu hyvin koululaisten aamu- ja iltapäivätoimintaan. Shakki voi olla rauhoittava pelihetki energisen liikuntatuokion jälkeen tai vaihtoehtoinen ohjelma jonkin toisen toiminnan kanssa. Lapset tykkäävät pelata myös yhdessä ohjaajien kanssa ja haastaa heidät.

Shakkitehtävien tekeminen on hyvä lisä sellaisiin hetkiin, jolloin ei muuten olisi sopivaa tekemistä. Tehtäviä on helppo tulostaa paperille tai niitä voi ratkoa netissäkin. Koulushakin valmiissa materiaalissa on tulostettavia shakkitehtäviä pohdittavaksi.

Shakkia pelataan koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnassa usealla paikkakunnalla. Monet shakkia hyödyntävistä aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjaajista ovat osallistuneet koulushakin järjestämään koulutukseen, jossa on opeteltu pelaamaan shakkia ja tutustuttu valmiiseen oppimateriaaliin.