Suomalaisten saalis 2. kierrokselta oli mairitteleva kolme pistettä viidestä johtuen Meerin ja Lidiian vapaakierroksista (joista kirjataan voitto). Aku Salonen sai peräti kolme vuotta nuoremman romanialaisen vastustajan. Peli alkoi tunnustelevasti, mutta 30. siirron kohdilla Aku alkoi mustilla ottaa aloitetta keskustassa ja kuningatarsivustalta. Kun vastustajalla oli hyvin vähän aikaa niin Akun onnistui ottamaan kisan ensimmäinen voitto! Eino ja Lassi taistelivat hyvin, mutta vastustajat olivat tänään taitavampia.

Suomalaisten pelaamat pelit 2. kierrokselta sekä 3. kierroksen peliparit

Huomenna kaikille pelaajille tulee ns. ylämäkeä eli kovemmaksi rankatut vastustajat. Mutta nuoret eivät anna tuumaakaan periksi vaan taistelevat pisteitä viimeiseen saakka!

Kommentoin Akun voittopelin YouTubeen: Aku Salosen tiukka voittopeli.