Aku Salonen sai 6-kierroksen pelistään kauneuspalkinnon U12 ikäsarjassa!
Tsekin Kouty Nad Desnoussa pelattavissa EUn nuorten U12 ikäsarjassa pelaava 11-vuotias Aku Salonen meni 7-vuotiaana koulunsa Vuoniityn koulun ala-asteen shakkikerhoon. Kerhoa vetävä FM Antti Virtanen on sittemmin saanut oppia erittäin hyvin perille niin Akulle kuin muillekin koulun alakoululaisille. Tästä osoituksena on keväällä 2019 Vuoniityn voittama shakin koulujoukkueiden SM-kulta. Näin ollen heti syyskuussa Aku on lähdössä Ruotsiin koulujoukkueiden PM-kisoihin. EU-kisoista Aku on saanut arvokasta kokemusta kansainvälisiin shakkikisoihin ja niin Akulle kuin lähes kaikille muillekin ulkomaan kisat parantavat nuoren shakkitaitoja. Kisassa Aku on saanut kuudesta pelistä kaksi pistettä ja juuri edellisellä 6-kierroksella hän sai kauneuspalkinnon U12 sarjan kierroksen parhaasta pelistä! Koulushakki toivottaa niin kauniita kuin asemallisen tehokkaitakin siirtoja Akulle!
Akun kisaan pääsee tutustumaan linkin kautta.