Patrik Aalto on kolmantena C-ryhmässä
C-ryhmässä Patrik Aalto voitti pelinsä ja on hyvissä asemissa C-ikäryhmässä.
Oliver Wartiovaara sekä Ilkka Koota jatkoivat siitä mihin olivat jääneet ja voittivat myös kolmannen kierroksen pelinsä. Näin he johtavat maksimipistein omia sarjojaan. Anastasia Nazarovalla oli selvä etu pelissään avauksen jälkeen mutta lopulta hän hävisi pelinsä islantilaiselle vastustajalleen.
Kolmannen kierroksen jälkeen maksimipisteissä jatkavat Ilkka Koota ja Oliver Wartiovaara
Kolmas kierros tuotti neljä pistettä Suomen pelaajille. Ilkka Koota voitti toisen suomalaisen Niklas Jaakkolan, Oliver Wartiovaara voitti Norjan Fuglesteinin, Patrik Aalto Ruotsin Ehrenreichin ja tasapelit pelasivat Anton Sinitsyn Ruotsin kovan Falkefallin kanssa sekä Sarabella Norlamo Tanskan Holmin kanssa.

Neljännen kierroksen peliparit
Oliver ja Ilkka pelaavat ikäsarjansa 1-pöydillä neljännellä kierroksella. Muut pelaajat livelaudoilla ovat Anastasia Nazarova, Toivo Keinänen, Patrik Aalto, Sarabella Norlamo sekä Anton Sinitsyn.
4. kierroksen livepelit näkyvät Chess24:n sivuilla klo 18.00 Suomen aikaa.