Suomen 10-henkinen joukkue PM-kisaan: (ylhäältä vasemmalta oikealle) U18 Toivo Keinänen ja U14 Oliver Wartiovaara, U16 Sarabella Norlamo ja U18 Anastasia Nazarova, U14 Patrik Aalto. (Alhaalla vasemmalta oikealle) Jimi Multanen U16, Valtteri Sokka U12, Anton Sinitsyn U12, Niklas Jaakkola U10 sekä Ilkka Koota U10.

Islannin Borgarnesin kylässä pelataan Pohjoismaiden Mestaruuskilpailut (PM) helmikuun 15.-17.2.2019. Suomen pelaajat karsivat pääsystä tähän kisaan Marraskuun lopulla pelatuissa koululaisten SM-kisoissa Akaassa. Kaikki muut kisaan lähtijät saivat koululaisten SM-kisoissa kultaa tai hopeaa paitsi Ilkka Koota pronssia U10 sarjassa. Hopeamitalistin Alexandra Sofievan jäätyä PM-kisasta pois pääsi Ilkka matkaan. Suomen koululaisten SM-kisojen U18-U10 ikäsarjojen kymmenen parhaimman pelaajan joukossa oli kivasti kolme tyttöä!

PM-kisan osallistujia voi käydä katsomassa sivuilta: PM-kilpailut 2019 U18 A-sarjassa Suomen Toivo Keinänen on sijoitettu kisan ykköseksi, muissa sarjoissa parhaat suomalaiset ovat rankattu 4. sijalle. Mutta ennenkin on kisoissa pärjätty hyvin vaikka alkuranking näyttäisi jotain muuta!

Viime vuonna Suomen kotikisoissa Vierumäellä Suomi sai yhden kullan, yhden hopean ja yhden pronssin. PM-kilpailujen 2018 tulokset
Varmaan kolme mitalia voisi olla hyvä tavoite tänäkin vuonna. Täällä Koulushakin sivuilla tullaan päivittämään PM-kisan tuloksia ja tunnelmia kunhan kisat lähestyvät! Pysykää kuulolla!