Lidiia Soboleva otti kisan ensimmäisen voiton
Etualalla oikealla puolella pelaava Lidiia Soboleva otti kisan ensimmäisen pelivoittonsa 7. kierroksella.

Suomalaisten saalis 7. kierrokselta oli kaksi voittoa ja kaksi tasapeliä. Aku Salonen pelasi suht varman pelin ja voitti namibialaisen vastustajansa. Eino pelasi tiukan pelin ja oli lähellä hävitäkin sen annettuaan vastustajalle lähetin. Lopulta peli päättyi kuitenkin tasan. Lidiia otti ensimmäisen pelivoittonsa pelatessa valkeilla avopeliä 1.e4 e5. Vastustaja hyökkäsi liian rohkeasti ja menetti kaksi upseeria kun Lidiia puolusti tarkasti. Lassi sai helpohkosti tasoitettua pelin mustilla ja lopulta tasapelistä sovittiin lähettiloppupelissä.

Suomalaisten pelaamat pelit 5. kierrokselta sekä 6. kierroksen peliparit

Huomenna pelit taas jatkuvat klo 15.00 Suomen aikaa. Suurimmalla osalla on ylämäkeä eli ylemmäksi rankattuja pelaajia vastassa.

Kommentoin Akun, Einon, Lidiian ja Lassin pelit YouTubeen: 7. kierroksen suomalaisten pistepelit.