Lotta Tiitta pelasi 7. kierroksella tasan Viron tyttöä vastaan
EU-kisoissa Kouty Nad Desnoussa pelaava Lotta Tiitta on pelannut shakkia ulkomailla ensimmäisen kerran jo 7-vuotiaana shakin nuorten EM-kisoissa Kroatiassa. Sen jälkeen hän on pelannut Georgiassa, Romaniassa, Islannissa ja nyt kahdesti Tsekin Kouty Nad Desnoussa. Viime vuonna Lotta samaisessa kisassa pärjäsi hyvin, tänä vuonna pelit eivät ole sujuneet samaan tapaan – tosin viime vuoden U10 sarja on vaihtunut U12 sarjaksi. Lotta on aina ollut kova taistelijaluonne shakissa ja hän antaa kaikkensa pelilaudalle. Usein hän käyttää aikansa aika lailla tappiin eli loppuun ja tämä tuottaa joskus haasteita. Lotan ykkösharrastus on jalkapallo mutta shakkia tulee pelattua koululaisten niin henkilökohtaiset kuin joukkuekisatkin sekä nuorten SM-kisat kesällä. Viime vuodesta alkaen Lotta on saanut tähän EU-kisaan matkaseurakseen pikkuveljensä Luukaksen. Hauskaa on ollut kaikilla pelimatkoilla ulkomailla, niin tänäkin vuonna Tsekin Kouty Nad Desnoussa. Lotan EU-kisan tuloksiin pääsee sivun kautta.