Opinkirjon, Suomen Shakkiliiton ja Koulushakin uusi shakkipedagogiikan opas Onnistumisia, oivalluksia ja oppimisen iloatekee shakin oppimisesta helppoa. Oppaassa on valmis 10 oppitunnin kurssisuunnitelma ja ideoita, joiden avulla shakkiin tutustuminen oppilaiden kanssa käy aloittelijaltakin vaivattomasti.

Valmiilla oppitunneilla shakkia opitaan vaiheittain nappula kerrallaan. Tieto-osuuden jälkeen nappuloiden liikkeitä ja ominaisuuksia harjoitellaan käytännössä mielenkiintoisten viitepelien avulla. Välttämättömien perustietojen ohessa oppaassa perehdytään myös tavoitteellisen pelaamisen edellyttämään strategiseen ajatteluun.

Opas soveltuu hyödynnettäväksi niin oppitunneilla kuin koulujen kerhotoiminnassakin. Opasta täydentää Koulushakin videokirjasto.

Oppaan on kirjoittanut Kai Sippola ja kuvitus ja taitto on Esa Vehmassalon.

Voit ladata oppaan PDF-muodossa Opinkirjon sivuilta