Jami Valpas pelasi viidennellä kierroksella valkeilla Slovakian Timea Haasovaa vastaan


Jami pelasi ensimmäiset shakkisiirtonsa 5-vuotiaana isoveljen opettaessa shakin siirrot. Hän pelasi ensimmäisessä shakkiturnauksessa 1,5 vuotta sitten Tampereella selokunkkuturnauksessa. Jami on Alajärveltä kotoisin, edustaa noin 100 km päässä toimivaa Kurikan Visaa, jossa on aktiivista nuorisotoimintaa shakin parissa.
Jami on kilpailuhenkinen ja omaa loogisen ajattelukyvyn. Shakin haastavuus kiehtoo myös häntä. Kesän 2019 SM-kisoissa tuli tiukassa kilpailussa neljänneksi ja lähti EU-kisoihin Tsekin Koytu Nad Desnouhun ensimmäisiin shakin kansainvälisiin kisoihin. Ensimmäinen ulkomaanreissu on ollut antoisa ja pisteitäkin on kisassa tullut. Haaveena on vielä saada monni kalastettua lähellä olevasta kalalammesta.

Jamilla on hienosti 3 pistettä neljästä neljän kierroksen jälkeen, hänen kisatuloksiin pääsee linkin kautta. Koulushakki toivottaa hyvää siirtojen kalasteluonnea peleihin!