MM-kisojen pelipaikka
Shakin nuorten MM-kisojen pelipaikka.

Suomalaisten saalis 8. kierrokselta oli kaksi tasapeliä. Eino Pölkin peli oli erittäin mielenkiintoinen ns. vuoristoratapeli, jossa molemmilla pelaajilla oli mahdollisuus pelin voittoon. Lopulta peli kuitenkin päättyi tasapeliin.
Aku Salonen oli pahasti altavastaaja omassa pelissään, mutta aikapulassa vastustaja ei löytänyt parhaita siirtoja ja peli päättyi tasapeliin. Lassin caro-kann valkeilla ei onnistunut parhaalla mahdollisella tavalla ja vastustaja voitti ensin sotilaan ja myöhemmin ratsuhaarukalla tornin. Tyttöjen peleistä minulla ei ole muuta tietoa kuin että pelit päättyivät häviöihin.

Suomalaisten pelaamat pelit 8. kierrokselta sekä 9. kierroksen peliparit

Huomenna pelit taas jatkuvat klo 15.00 Suomen aikaa. Suurimmalla osalla on ylämäkeä eli ylemmäksi rankattuja pelaajia vastassa.

Kommentoin Einon ja Akun pelit YouTubeen: 8. kierroksen suomalaisten pistepelit.