Lauantaina 18.2. oli shakin PM-kisoissa kolmas ja neljäs pelikierros.

Aku Salonen pelasi vahvasti lauantaina PM-kioissa
Kuvassa vasemmalla oleva C-sarjan Aku Salonen pelasi vahvan päivän vaikka ensimmäinen peli lipsahti tasapeliksi sotilasta enemmällä. Toisesta pelistä tuli voitto tiukan taistelun jälkeen ja sunnuntaina Aku pelaa (pisteitä 3/4) kisan kärkipöydällä taistellen mitalisijoista.

D-ikäsarjassa kisan kärjessä on Eeli Asikainen 3½/4 pisteellä. Jaetulla toisella sijalla oleva Niklas Jaakkola (3/4) kohtaa oman ryhmänsä kärkipöydällä Eelin, joten on luvassa tiukka peli suomalaisten kesken. Keskinäisen pelin mahdollinen voittaja alkaa olla lähellä PM-mitalia.

Ilahduttavasti PM-kisan ensikertalaisella Konsta Kallungilla on hienosti 2½ pistettä neljän pelin jälkeen.

VIidennen kierroksen suomalaisten peliparit
Yllä olevassa kuvassa on kisan 5. kierroksen peliparit. Pelit alkavat nyt sunnuntaina jo klo 9.00 paikallista aikaa eli klo 10.00 Suomen aikaa.

5. kierroksen livepelejä voi seurata linkin kautta.