EIS voittajajoukkue ja kapteeni Sauli Tiitta

Hopeaa voittanut joukkue: Pokaali kädessä Rithwik Nanda, hänen edessä Mehr Bhaumik, takana seisomassa myös Rudransh Khurana ja Sukrith Korupolu. Etualalla joukkueen kapteeni Sauli Tiitta.

Eilen Islannissa päättyneissä koulujoukkueiden PM-kisojen U13 ikäsarjan shakkikilpailussa Suomi voitti hienosti hopeaa! Yleensä suomalaiset ovat kisassa häntäsijoilla viisi tai kuusi, mutta tällä kertaa joukkue pärjäsi hyvin ensimmäisestä kierroksesta alkaen. EIS (Espoo International School) joukkue oli ainoa joukkue joka ei hävinnyt yhtään ottelua kisan aikana, tuloksena kolme joukkuevoittoa ja kaksi tasapeliä.

Lopputulokset joukkuepisteet huomioituna
Kuvassa joukkueet rankattu joukkuepisteiden mukaan, tällöin Suomi olisi voittanut kisan! Pelipisteissä Suomi oli toinen Islannin viedessä voiton. Kolmanneksi tuli Norja jättäen isäntämaan joukkueen pois mitaleilta.

U13 Kisan tuloksiin.

U17 ikäsarjan Juhannuskylän koulun joukkue tuli kisassa kuudenneksi.
U17 kisan tuloksiin.

Tämän vuoden 2023 syksyllä koulujoukkueiden PM-kisat pelataan Norjassa. Suomen koulujoukkuekisat pelataan 13.5.2023 lauantaina Espoossa. Täältä pääsee parhaat sitten edustamaan Suomea vuoden 2023 PM-kisaan.
Kutsu koulujoukkueiden SM-kisaan tulee myöhemmin sivulle SSL:n kilpailukalenteri.