Svenska kulturfonden on myöntänyt 5000 euron avustuksen Suomen Shakkiliiton koulushakkityöhön.
Koulushakki edistää koululaisten mahdollisuuksia tutustua shakkiin sekä pelata ja harjoitella sitä koulussa, koululaisten aamu- ja iltapäivätoiminnassa tai koulukerhossa. Toiminta on valtakunnallista ja Shakkiliiton tavoitteena on saada toiminnan piiriin myös ruotsinkielisiä kouluja.
Viime syksystä alkaen yli 130 opettajaa, ohjaajaa tai muuta asiasta kiinnostunutta on saanut Shakkiliitolta valmiudet shakin hyödyntämiseen omassa työssään ja yli 2500 koululaista ensikosketuksen lajiin. Koulushakkityötä on tehty pitkään ja menestyksekkäästi Ruotsissa ja muissa Pohjoismaissa. Suomessa työ on vielä alkuvaiheessa, mutta olemme hyvässä vauhdissa. Uskomme liitossa vahvasti siihen, että nuoriin panostaminen on kahden huutomerkin arvoinen siirto.